شركت بازرگاني ققنوس - سهامي خاص

واردات كالا از چين، واردات کالا از دبی، واردات کالا از سایت خارجی، ترخيص كالا از گمرك

 

 

ثبت سفارش واردات كالا - مراحل ثبت سفارش - ثبتارش

ثبت سفارش واردات كالا , مراحل ثبت سفارش , سامانه جامع ثبت سفارش , سايت ثبت سفارش , ثبت سفارش چيست , ثبتارش , اخذ مجوز واردات كالا , ثبت سفارش بازرگاني , راهنما ثبت سفارش , روش ثبت سفارش , ترخيص كار , شركت ترخيص كالا , واردات كالا , خدمات گمركي , اعتبار ثبت سفارش كالا,شرايط ثبت سفارش,قوانين ثبت سفارش

شرکت بازرگانی ققنوس - سهامي خاص ، در راستای تسهیل امور واردات کالا برای بازرگانان و تجار محترم ، خدمات ثبت سفارش واردات کالا را انجام می دهد. ما به عنوان یک شرکت خدمات بازرگانی می توانیم شما را در تمامی زمینه های واردات كالا یاری نماییم که ثبت سفارش کالا یکی از خدمات گسترده ما می باشد.

ثبت سفارش واردات کالا در سامانه ثبت سفارش وزارت بازرگانی از دیرباز به واسطه قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم، ایران یکی از مهم ترین مراکز تجاری در دنیا به شمار میرفت. با پیشرفت علم و به دنبال آن تغییر شیوه های کسب و کار، قوانین حاکم بر تجارت کالا دستخوش دگرگونی های فراوان شد. از جمله این تغییرات میتوان به سیر تحول واردات کالا اشاره نمود.در گذشته اعلام نیاز به کالا یا خدمات لازمه ورود آن به کشور بوده است. اما هم اکنون علاوه بر نیاز به فاکتور، عوامل دیگری نیز بر این امر تاثیرگذار می باشند. با تکامل دانش بشری و تقسیمات جغرافیایی قوانین صادرات و واردات کالا به مرزهای کشور با نظارت دقیق تری تصویب و اجرا می شوند. در این میان قوانین واردات کالا با توجه به ارتباط مستقیم با رفع نیاز های ضروری جامعه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

می توان به نقش و اهمیت ثبت سفارش کالا یا ثبت سفارش در واردات کالا پی برد. واردات (Import) عبارت است از ورود کالا یا خدمات از یک کشور به کشور دیگر است.

 

ثبت سفارش کالا در سایت ثبتارش

ثبت سفارش کالا در سایت ثبتارش : پیش نیاز واردات کالا به کشور اخذ مجوز واردات از نهادهای مربوطه می باشد. سازمان توسعه تجارت یکی از زیر مجموعه های وزارت صنعت، معدن و تجارت می باشد که مسئول نظارت بر واردات کالا است. واردات هرگونه کالا به کشور مستلزم ثبت دقیق مشخصات آن می باشد. این عمل را ثبت سفارش واردات می نامند که عبارت از ثبت کالا جهت واردات قطعی به کشور است.

در گذشته این عمل با مراجعه به سازمان مربوطه و پر کردن فرم های متعدد انجام می پذیرفته است. لذا سازمان توسعه تجارت جهت تسهیل و کنترل میزان واردات در سال ۱۳۸۷ اقدام به راه اندازی سامانه ای تحت عنوان ” ثبتارش ” نموده است. این سامانه متمرکز تمامی ثبت سفارشات کالا را به صورت تمام الکترونیکی به متقاضیان ارائه می نماید. سامانه ثبتارش رسما در مورخ ۱۹/۰۳/۱۳۸۸ شروع به کار نمود. متقاضیان با مراجعه به این سایت اقدام به ثبت سفارش کالای مورد نظر خود جهت واردات به کشور می نمایند.

سامانه ثبت سفارش واردات به منظور کنترل واردات به کشور راه اندازی گردیده است. خدمات ارائه شده اعم از ثبت، پیگیری، ویرایش و پرداخت انجام می پذیرد. ارتباط تنگاتنگ این سیستم با نهادهای مرتبط از جمله بانک مرکزی، گمرک و اداره امور مالیاتی و … موجب شفاف سازی ورود کالا به کشور و ارائه آمار دقیق می باشد. همچنین اعمال قوانین مربوط به واردات کالا به روشی کاملا کارشناسانه و به روز انجام می پذیرد. علاوه بر کنترل و رصد واردات کالا دولت  و اتاق های بازرگانی می توانند از درآمد حاصله از ثبت سفارش عوایدی داشته باشند.

 

مدارک لازم برای ثبت سفارش کالا در سایت ثبتارش

برای شروع چه مدارکی مورد نیاز است؟ ثبت سفارش مجوز واردات کالا به کشور است. پیش نیاز آن دریافت پیش فاکتور از شرکت خارجی یا فروشنده می باشد. شرکت بازرگانی واردات و صادرات و شرکت های وارداتی پس از مکاتبه و مذاکره با شرکت فروشنده خارجی و عقد قرارداد یک نسخه پیش فاکتور (Performa Invoice)  دریافت می نمایند. متن پیش فاکتور منطبق با استانداردهای بین المللی شامل موارد زیر می باشد:

  1. اطلاعات کامل فروشنده از جمله نشانی، شماره تلفن و فکس
  2. اطلاعات کامل خریدار (نشانی، شماره تلفن و فکس)
  3. تاریخ صدور پیش فاکتور و تاریخ اعتبار آن
  4. مشخصات کامل کالا ( شرح کالا، قیمت واحد، مقدار، وزن، نوع بسته بندی و کد تعرفه گمرکی کالا منطبق با کدهای مندرج در کتاب قانون مقررات صادرات و واردات)
  5. نام کشور ذینفع و کشور تولید کننده کالا
  6. ارز مورد معامله و نحوه پرداخت آن به همراه شماره حساب فروشنده
  7. ترم تحویل کالا منطبق بر قوانین اینکوترمز
  8. محل بارگیری و تخلیه
  9. گمرکات مبدأ و مقصد و مرزهای ورودی
  10. درج شماره و نوع استاندارد در صورت لزوم

درپایان، پیش فاکتور موردنظر ممهور به مهر و امضای شرکت فروشنده معتبر می باشد.

بازرگان پس از اخذ پیش فاکتور و ارائه جهت ثبت سفارش واردات و دریافت کد فیدا می تواند شروع به ثبت سفارش نماید. کد فیدا یا شناسه فروشنده بیانگر یک کد ده رقمی می باشد که پس از ثبت اطلاعات شرکت مربوطه در سامانه ثبتارش دریافت میشود. این کد بیانگر رسمی بودن شرکت مذکور بوده و همچنین نشان می دهد که این شرکت در لیست شرکت های ممنوع المعامله نمی باشد.

پس از تکمیل تمامی پیش نیازات میتوان نسبت به ثبت سفارش کالا در وزارت بازرگانی اقدام نمود. درصفحه مشخصات کلی ثبت سفارش کالا از جمله ارز دولتی یا آزاد درخصوص معامله و نحوه ثبت سفارش اعم از بانکی یا غیر بانکی، مرزها و مبلغ کل پیش فاکتور وارد می شود. در صفحه بعد اطلاعات مربوط به پیش فاکتور منطبق با همان نسخه ای که از فروشنده دریافت گردیده وارد می گردد. صفحه بعدی مربوط به پیش فاکتور حمل می باشد که این اطلاعات برای ثبت سفارش کالا همراه با حمل می باشد. در صورت وجود مجوزها و استانداردهای لازم، مشخصات آن را در صفحه بعد وارد می نماییم. صفحه مشخصات کالا مربوط به ورود اطلاعات کالا از جمله مقدار، وزن خالص و ناخالص، نوع بسته بندی، شرح فارسی و انگلیسی و درج کد تعرفه گمرکی می باشد. بازرگان پس از پرداخت کارمزد مربوط به ثبت سفارش کالا که بسته به مبلغ کل پیش فاکتور و نوع ارز متفاوت می باشد، اقدام نموده و بدین ترتیب موفق به اخذ کد هشت رقمی ثبت سفارش واردات کالا از سامانه می گردد. از این طریق ثبت سفارش وزارت بازرگانی انجام می پذیرد.

 

مدت زمان اعتبار ثبت سفارش کالا

لازم به ذکر است که مدت اعتبار ثبت سفارش شش ماه می باشد. و بازرگان باید ظرف این مدت نسبت به واردات کالا به کشور اقدام نماید. البته این مدت با پرداخت کارمزد و رعایت مقررات قابل تمدید می باشد. در مورد ثبت سفارش با اعتبار اسنادی زمان مورد نظر تا ۲۴ ماه قابل افزایش خواهد بود.

موارد اشاره شده اهم موارد ثبت سفارش کالا در سایت ثبتارش بود. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با ما تماس بگیرید.

مجوز ثبت سفارش کالا در وزارت بازرگانی

واردات و صادرات کالا در ایران دارای فرایند و رویه های قانونی می باشد. هر شخصیت حقیقی و یا حقوقی که در زمینه تجارت بین المللی فعالیت می نماید باید با قوانین و مقررات واردات و صادرات آشنایی لازم را داشته باشد. همان گونه که می دانیم بر اساس قانون امور گمرکی مصوب ۱۳۹۰تمام کالاهایی که قرار است وارد مرزهای گمرکی ایران شود و یا از آن خارج گردد می بایست از گمرک جمهوری اسلامی ایران عبور کرده و مجوزهای لازم جهت ورود و خروج را دریافت نماید و در غیر این صورت کالای قاچاق به حساب خواهند آمد. این مبحث به معنی لزوم ترخیص کالاهای وارداتی و صادراتی از گمرک می باشد. ترخیص کالا از گمرک فرایندی پیچیده است و بازرگانان و شرکت های بازرگانی این امر را به دست ترخیص کار ان و حق العمل کاران گمرکی واگذار می نمایند.

ترخیص کالا از گمرک مراحل مختلفی دارد که اولین مرحله آن دریافت مجوز ثبت سفارش کالا از سامانه ثبتارش و ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت ایران است. همان گونه که از اسم این مجوز مشخص است، مجوز ثبت سفارش باید قبل از واردات کالا پیش از گمرک و در زمانی که خریدار پیش فاکتور را تایید نکرده است دریافت گردد تا در صورتی که مجوز صادر نشد، وارد کننده متضرر نگردد. در صورتی که مجوز ثبت سفارش کالا صادر شود وارد کننده حق دارد که سفارش خود را به فروشنده نهایی کند.
بر اساس ماده هشت قانون واردات و صادرات کشور تمامی واردکنندگان بعد از دریافت پروفرما (پیش فاکتور) باید اقدام به دریافت مجوز ورود یا ثبت سفارش کالا نمایند. متن ماده این ماده عبارت است از:
واردکنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی جهت واردات و ثبت سفارش باید منحصرا به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه نمایند.
مجوز ثبت سفارش در حقیقت مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت (وزارت بازرگانی) برای واردات کالا به کشور می باشد. پس واردکننده بهتر است بعد از اخذ این مجوز اقدام به پذیرش پروفرما کند تا مشکلی بابت ممنوع الورود بودن کالا به کشور نداشته باشد. این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد و در آیین نامه اجرایی قانون مقررات واردات و صادرات مصوب ۶/۲/۱۳۷۳ نیز مورد تاکید قرار گرفته و واردات کلیه کالاهای قابل ورود به کشور اعم از این که وارد کننده از بخش دولتی یا غیر دولتی باشد به استثنای موارد زیر منوط به ثبت سفارش و اخذ مجوز ورود از وزارت بازرگانی است. موارد استثنا در ادامه بیان شده است:
۱٫ کالاها ی مورد مصرف مرز نشینان که به تفصیل در آیین نامه قانون مقررات صادرات و واردات بیان شده است که مشتمل بر ۴۶۱ عنوان می باشد، این ها اغلب مصرف روزمره این خانوار ها می باشند.
۲٫ کالاهای نظامی و اتمی با تایید مسئولان مربوطه
۳٫ کالاهای مسافری علاوه بر وسایل شخصی و استفاده شده می تواند تا هشتاد دلار برای یک دفعه در طول سال برای هر فرد صورت پذیرد البته در صورت بیشتر شدن از این مقدار کالای وارداتی دارای معافیت نمی باشد ولی فرد وارد کننده باید تا دوبرابر مبلغ سود بازرگانی کالا را جهت ترخیص از گمرک بپردازد، البته اینکه کالا نباید تجاری محسوب گردد نیز شرط می باشد.
۴٫ اگر کالایی به وسیله پست به کشور وارد شود تا سقف پنجاه دلار از پرداخت معاف است البته شرط تجاری نبودن نیز باید منظور گردد.
۵٫ نمونه های وارداتی آنطور که گمرک آن ها را نمونه تولیدی یا تجاری به حساب آورد.
مجوز ثبت سفارش به صورت الکترونیکی و اینترنتی صادر می شود و واردکنندگان باید برای دریافت این مجوز به پایگاه اینترنتی سیستم مدیریت ثبت سفارش واردات ( ثبتارش ) مراجعه کنند. در این سامانه متقاضی اطلاعات درخواست شده در خصوص مشخصات کالا، مقدار، قیمت، روش حمل، مبدا و مقصد حمل، نوع پرداخت، اطلاعات مربوط به فروشنده و … را وارد کرده و اقدام به اخذ مجوز ثبت سفارش می نماید. البته لازم به ذکر است که وزارت بازرگانی به تازگی سامانه دیگری به نام سامانه جامع تجارت را راه اندازی کرده است و زین پس واردکنندگان می بایست در این سامانه هم جهت اخذ مجوز ثبت سفارش اقدام نمایند البته مجموعه ترخیص کار ا این خدمات را به واردکنندگان ارائه داده و روند واردات کالا را برای بازرگانان تسریع می نماید.

 

ترخیص و ثبت سفارش بازرگانی

وارد کننده پس از دریافت مجوز ثبت سفارش، اقدام به تایید پروفرما یا انعقاد قرارداد کرده و به کمک شرکت حمل کننده بین المللی یا فورواردر، کالا را وارد یکی از گمرکات کشور می نماید. سپس با ورود کالا به گمرک فرآیند ترخیص کالا آغاز می شود که خود این فرایند دارای چندین مرحله بوده و نیاز به مهارت و تخصص در زمینه ترخیص کالا دارد به همین دلیل توصیه می شود تا واردکنندگان از شرکت های ترخیص کار مشاوره های لازم را دریافت کرده و امور ترخیص را به دست ترخیص کار های حرفه ای بسپارند تا بتوانند محموله وارداتی خود را در کم ترین زمان و با حداکثر اطمینان از گمرک ترخیص نمایند.

ثبت سفارش واردات كالا , مراحل ثبت سفارش , سامانه جامع ثبت سفارش , سايت ثبت سفارش , ثبت سفارش چيست , ثبتارش , اخذ مجوز واردات كالا , ثبت سفارش بازرگاني , راهنما ثبت سفارش , روش ثبت سفارش , ترخيص كار , شركت ترخيص كالا , واردات كالا , خدمات گمركي , اعتبار ثبت سفارش كالا,شرايط ثبت سفارش,قوانين ثبت سفارش