شركت بازرگاني ققنوس - سهامي خاص

واردات كالا از چين، واردات کالا از دبی، واردات کالا از سایت خارجی، ترخيص كالا از گمرك

 

 

سوالات متداول واردات كالا و گمركي - سوالات متداول بازرگاني

سوالات متداول واردات كالا , سوالات متداول گمركي , صادرات و واردات ,  سوالات متداول واردات كالا با لنج , شركت ترخيص كالا , سوالات متداول بازرگاني , ترخيص كالا , سوالات گمركي , ترانشيپ چيست , كابوتاژ چيست , واردات كالا با لنج , پرسش هاي متداول , تعاريف و اصطلاحات گمركي , اطلاع از قوانين گمرك

مراحل ترخيص بعد از ورود كالا چيست ؟

بارنامه، قبض انبار، گواهی مبدا و ارائه کارت بازرگانی.

 

گزارش مربوط به صادرات و واردات به چه نحوي بايد باشد ؟

این گزارش بایدحاوی دو مورد اساسی باشد:

1- ارزش ریالی و ارزی صادرات و واردات شرکت طی سه سال اخیر

2- کد تعرفه کالا های وارداتی و صادراتی شرکت در این بازه زمانی . خاطر نشان میشود کد تعرفه، کد ۸ رقمی است که در برگه سبز های گمرکی در آیتم ۳۳ آن موجود میباشد.

 

تعريف گواهي مبدا به عنوان يك اصطلاح بين المللي چيست ؟

گواهی مبداء سند مخصوصی است ، مشخص کننده مبداء کالا ، که در آن منبع موثق یا شخصی که اختیار صدور آن را دارد ، صریحاً ارتباط کالای موضوع گواهی مبداء را به کشورهای خاص تصدیق می کند.

 

در ايران مراجع صادر كننده گواهي مبدا چه كساني مي باشند ؟

مراجع صادر کننده گواهی مبداء اتاقهای بازرگانی صنایع و معادن و کشاورزی می باشند و در مناطق آزاد سازمان منطقه آزاد اقدام به صدور گواهی مبداء می نماید

 

ورود و صدور چه كالاهايي به طور كلي ممنوع است ؟

براساس قوانین و مقررات گمرک جمهوری اسلامی ایران ‌ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است. بعضی از این کالاها عبارتند از: مشروبات الکلی، وسایل قمار، ‌اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه، ‌مواد مخدر،‌ نشریات، تصاویر، ‌فیلم، ‌عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد،‌ هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی، ‌سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارد و یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است.

 

شرايط واردات موقت كالا براي نمايش در نمايشگاه چيست ؟

این کار با نامه وزارت بازرگانی یا شرکت نمایشگاه های کشورمبنی برشرکت درنمایشگاه و سپردن تضمین برای کالاهای نمایشگاهی امکان پذیراست.

 

آيا ترخيص كالاهاي خريداري شده از طريق بانك با خريد هاي شخصي تفاوت دارد ؟

برای ورود کالا باید ثبت سفارش بازرگانی شده باشد، به جز موارد معدود و اگر بدون ارز یا در مقابل صادرات، واردات انجام شده باشد نیاز به گشایش اعتبار نیست.در غیر این صورت باید خریدار از طریق بانکی باشد. درنوع ترخیص از گمرک و حقوق ورودی تفاوتی بین هزینه‌های بانکی و غیر بانکی نیست.

 

در حال حاضر چند نوع ثبت سفارش وجود دارد ؟

در حال حاضر ثبت سفارش کالا به دو صورت بانکی و غیر بانکی انجام میشود که در حالت اول واردکننده براساس نرخ ارز آزاد از طریق صرافی اقدام به حواله ارزی می نماید.
حالت دوم : براساس اولویت بندی گروه کالائی است که توسط دفتر مقررات صادرات وواردات تهیه و تنظیم میگردد که از اولویت یکم تا دهم تعیین شده است که طی آن اولویت اول و دوم ارز مرجع و اولویت سوم تا نهم ارز مبادله ای دریافت می کنند.
نقش ایران کد در خصوص کالاهای استاندارد و غیر استاندارد چیست؟
نقش سیستم ایران کد در تشخیص کالاهای استاندارد با غیراستاندارد یکی دیگر از مباحث مورد توجه در این خصوص است. سیستم ایران کد در واقع برای هر نوع کالایی تعریف شده و استفاده از آن به دو دلیل انجام خرید آسان و ارائه اطلاعات جامع هر کالا به مصرف کننده دارای منافع مطلوبی خواهد بود.
بنابراین هر کالاهایی که قابلیت فروش و عرضه در بازار را داشته باشد قادر به استفاده از این سیستم خواهد شد و در مرحله اول اجباری در استاندارد یا غیر استاندارد بودن کالا نیست و نمی توان گفت تنها کالاهای دارای استاندارد اجباری باید بارکد ملی دریافت کنند

 

براي واردات و صادرات اولين اقدام چيست ؟

اخذ کارت بازرگانی از اتاق بازرگانی.

 

كالا تا چه تاريخي مي تواند در انبارهاي گمركي باشد و مشمول كالاي متروكه نشود ؟

مدت مجاز نگهداری کالادر انبارهای گمرکی از تاریخ تحویل کالا به اماکن گمرکی سه ماه است .درصورت تقاضای کتبی صاحبان کالا یا شرکت‌های حمل ونقل درمورد کالای عبوری و وجود علل موجه به تشخیص گمرک وبا پرداخت هزینه انبارداری تا تاریخ موافقت گمرک این مدت حداکثر تا دو ماه دیگر قابل تمدید است. درصورتیکه ظرف مهلت مقررصاحب کالا برای تشریفات گمرکی اقدام نکند کالا مشمول مقررات متروکه واز طریق سازمان جمع آوری واموال تملیکی به فروش خواهد رسید.

 

مدارك مورد نياز جهت تاييد ثبت نام در سايت وزارت بازرگاني چيست ؟

مدارک لازم جهت تایید ثبت نام وارد کننده حقیقی
۱- اصل کارت بازرگانی به همراه تصاویر
۲- اصل کارت ملی به همراه تصاویر
۳-اصل شناسنامه مدیرعامل به همراه تصاویر
مدارک لازم جهت تایید ثبت نام وارد کننده حقوقی
۱- اصل کارت بازرگانی به همراه کپی
۲- اصل کارت ملی به همراه کپی
۳-اصل شناسنامه مدیرعامل به همراه تصاویر
۴-آگهی تاسیس شرکت به همراه کپی
۵- آگهی تغییرات در صورت داشتن به همراه کپی
۶- اصل پروانه بهره برداری در صورت تولیدی بودن به همراه کپی

 

ترانشيپ چيست ؟

اگر قصد دارید تا درباره ی ترانزیت، صادرات کالا و واردات تحقیق کنید و یا برای افزایش اطلاعات خود در این زمینه مطالعه انجام میدهید و یا حتی اگر یکی از تجار وارد کننده یا صادر کننده ی کالا به کشور های مختلف هستید حتما تا به حال کلمه ترانشیپ به گوش شما خورده است و با خود فکر کرده اید که ترانشیپ چیست ؟

امروز در این بخش از وب سایت شرکت حمل و نقل بین المللی راه آذین جاده آماده ایم تا به شما کاربران عزیز توضیح دهیم که ترانشیپ چیست و معمولا برای چه مواردی مورد استفاده قرار میگیرد؟

گاهی ممکن است شخص تاجر کالا را وارد کشور نماید و در یکی از گمرکات کشور جهت انجام کار های مرتبط با ترخیص کالا آن کالا ها را تحویل گمرک دهد . اگر مشکلی پیش نیاید به خوبی میتوان کالا را ترخیص و پس از وارد کردن آن به بازار عرضه کرد .

اما گاهی ممکن است بنا به دلایلی انجام امور ترخیص کالا در یک گمرک با مشکلاتی رو به رو شود که بهترین راه حل انتقال کالاها از گمرک فعلی به گمرک دیگری است که ترخیص کالا در آن مشکلی نداشته و امور ترخیص کالا انجام میشود.

کالایی که وارد گمرک می شود با توجه به شرایطی که دارد باید تحت ضوابط خاصی ارسال ، حمل و تحویل گمرک شود تا  به حساب نیاید بر همین اساس کالا را به صورت ترانشیپ به گمرک جدید منتقل می کنند. ترانشیپ نوعی حمل نقل است که در آن کالا تحت نظر گمرک از یک وسیله حمل نقل ورودی به یک وسیله حمل و نقل خروجی منتقل می شود.

گاهی تجار برای آنکه هزینه های نقل و انتقال مستقیم به کشور دیگری را کاهش دهند و یا تحریم هایی که بر علیه کشور مقصد اتخاذ شده است را دور بزنند مایل اند تا کالای خود را ابتدا به یک کشور دیگر منتقل و سپس با روش ترانشیپ به کشور مقصد منتقل نمایند تا بتوانند کالای خود را به کشور مقصد برسانند.

ترانشیپ امروزه در امر صادرات و واردات کالا تاثیرات بسیاری گذاشته است که از جمله ی آنها روان تر شدن انجام ترخیص کالا ، کاهش هزینه ها و جلوگیری از می باشد.

 

كابوتاژ ( كاپوتاژ ) چيست ؟

کابوتاژ خودرو یا آنچه به غلط ممکن است شنیده شود، کاپوتاژ (کلمه انگلیسی آن Cabotage) اینطور تعریف می شود:

کابوتاژ عبارت از حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر کشور از راه دریا یا رودخانه های مرزی است و کالائی که از لحاظ نزدیکی راه یا رعایت صرفه تجاری از یک نقطه به نقطه دیگر کشور با عبور از خاک کشور خارج حمل شود و نیز مشمول مقررات کابوتاژ می شود و در این موارد هرگاه کالای کابوتاژی با وسائط نقلیه داخلی حمل شود وسیله نقلیه نیز تابع تشریفات کالای کابوتاژی خواهد بود.

سوالات متداول واردات كالا , سوالات متداول گمركي , صادرات و واردات ,  سوالات متداول واردات كالا با لنج , شركت ترخيص كالا , سوالات متداول بازرگاني , ترخيص كالا , سوالات گمركي , ترانشيپ چيست , كابوتاژ چيست , واردات كالا با لنج , پرسش هاي متداول , تعاريف و اصطلاحات گمركي , اطلاع از قوانين گمرك